Закінчуєш школу? Час готуватися! Все про ЗНО: розклад ЗНО, реєстрація на ЗНО, програми ЗНО, запитання та відповіді ЗНО.

ВУЗи України по регіонах. Рейтинги ВУЗів. Болонський процес в Україні.

Вища освіта за кордоном. FLEX - безкоштовне навчання в США для старшокласників.
Пошук по сайту


Все про оцінювання та ВУЗи України > Болонський процес


Болонський процес

Болонський процес

Напевно кожному українському студентові хочеться, щоб отриманий ним диплом про вищу освіту визнавався не тільки в нашій країні, але і в країнах Європи. Якраз міжнародне визнання дипломів і є однією з цілей Болонського процесу.

Ще в 1986 році найстаріший в Європі Болонський університет в процесі підготовки до святкування 900-річного ювілею звернувся до всіх європейських університетів із закликом прийняти Велику Хартію УніверситетівMagna Charta Universitarum. У 1988 році, під час святкування ювілею Болонського університету Велика Хартія Університетів була підписана ректорами 80 європейських ВНЗ. Так почалося створення європейського університетського співтовариства та єдиного європейського простору вищої освіти (The European Higher Education Area, EHEA).

У 1999 році в Болоньї відбулася конференція тридцяти європейських міністрів, які займаються у своїх країнах питаннями освіти. На конференції була прийнята "Болонська декларація", яка надала процесу об'єднання систем вищої освіти в Європі державний рівень. Створення єдиного європейського простору вищої освіти називають Болонським процесом.

З того часу міністри освіти європейських країн зустрічаються кожні два роки для обговорення ходу Болонського процесу. У 2005 році на конференції в Бергені, Норвегія, про приєднання до Болонського процесу заявила Україна.


Цілі Болонського процесу

Болонський процес

Болонською декларацією визначено шість основних цілей створення єдиного європейського простору вищої освіти:

  1. Впровадження зрозумілої і стандартизованої системи освітніх ступенів. Це необхідно для підвищення конкурентоспроможності європейської вищої освіти і полегшення працевлаштування випускників європейських університетів.

  2. Поділ вищої освіти на два етапи - доступеневу (udergraduate) та післяступеневу (graduate). За основу була прийнята система освіти, що давно використовується у Великобританії і США: бакалавр - магістр.

    Перший етап повинен мати тривалість не менше трьох років і завершуватися отриманням диплому бакалавра, при цьому випускник повинен мати закінчену вищу освіту і можливість претендувати на роботу на відповідних посадах.

    Другий етап вищої освіти передбачає отримання студентом більш продвинутого рівня знань у якій-небудь вузькій спеціалізації. Тривати він повинен один - два роки і закінчуватися здобуттям ступеня магістра (або доктора).

  3. Запровадження єдиної системи обліку трудомісткості навчальних програм з використанням залікових одиниць - кредитів. За основу була прийнята Європейська система переведення і накопичення кредитів (European Credit Transfer and Accumulation System, ECTS). Кредитна система необхідна, в першу чергу, для оцінки рівня підготовки студента при переводі з ВНЗ до ВНЗ.

  4. Забезпечення мобільності студентів і викладачів, тобто створення для них можливостей продовжувати освіту (або роботу) в іншому європейському ВУЗі.

  5. Забезпечення високих стандартів вищої освіти в Європі, незалежних від національних урядів. Розробка стандартизованих критеріїв і методик оцінки рівня освіти.

  6. Підвищення привабливості європейської вищої освіти, в тому числі за рахунок міжуніверситетської співпраці, забезпечення мобільності студентів і сумісних програм навчання, проведення наукових досліджень і практичної підготовки.

Болонський процес в Україні

У рамках Болонського процесу для забезпечення визнання українських дипломів про вищу освіту в Європі та сприяння мобільності студентів Міністерство освіти і науки України наказом № 943 від 6 жовтня 2009 року ввело в ВУЗах України Європейську кредитно-трансферну систему (ЄКТС) та її ключові документи ("Аплікаційна форма студента", "Угода про навчання", "Угода про практичну підготовку та зобов'язання про якість", "Академічна довідка", "Додаток до диплома європейського зразка").Все про оцінювання та ВУЗи України > Болонський процес
 
загрузка...